Waarom ik zo min mogelijk met de trein reis

Als ik zakelijk moet reizen is het eerste vervoersmiddel waar ik aan denk de auto. Vervolgens komt… de auto en als derde denk ik aan de auto. Hoe dat komt? Ik heb het gewoon niet zo op het openbaar vervoer.

Echter moest ik vorige week in de spits naar het centrum van Utrecht en kwam ik na lang overwegen tot de conclusie dat mijn eerste drie keuzes niet de meest handige optie was. Ik kwam dus uit bij keuze nummer 4: het openbaar vervoer. Ik wil graag met jullie mijn ervaringen delen…

“Waarom ik zo min mogelijk met de trein reis” verder lezen

De kosten van zwemles

Komende week mag onze oudste dochter beginnen met zwemles. Na al best wel een tijdje op de wachtlijst gestaan te hebben kregen we afgelopen weekend bericht dat ze deze week mag beginnen.
Naast dat ze het wel erg leuk vindt, vindt ze het toch ook wel een beetje spannend, maar ze heeft er wel zin in om zaterdag dat water in te plonzen.

We konden bij het zwembad kiezen uit twee kostenstructuren. Eén waarbij je gewoon elke maand een (lager) bedrag betaalt net zo lang totdat ze haar diploma’s heeft en één waarbij je maandelijks een hoger bedrag betaalt, maar waarbij je na 18 maanden niet meer hoeft te betalen.

Ik heb beide systemen eens naast elkaar gezet, natuurlijk in excel. Het blijkt dat wanneer onze dochter haar diploma’s (A,B,C) binnen 22 maanden haalt we goedkoper uit zijn met het systeem waarbij we gedurende de hele tijd maandelijks betalen. Daarna wint het “18 maanden”-systeem het.

In totaal zal de zwemles zo maar eens €1.000 kunnen gaan kosten. Ik kan daarom best begrijpen dat dat voor veel ouders een moeilijk te behappen kostenpost is en dat er daarom (steeds) minder kinderen zijn die hun zwemdiploma’s halen. Zeker nu de mogelijkheid van schoolzwemmen bijna overal is wegbezuinigd.

Wij hebben gekozen voor het systeem met dat we gewoon betalen voor de maanden dat ze les heeft. We gaan er dus van uit dat ze binnen die 22 maanden haar diploma’s gehaald zal hebben.

Hebben jullie ervaring met zwemles van de kinderen en hoe lang deden zij erover?

Wat kostte onze vakantie?

We zijn alweer even terug, maar intussen hebben een goed overzicht kunnen maken van de kosten van onze vakantie. Het was geen goedkope vakantie, maar ook geen hele dure.

Verblijf
We zijn naar een camping in Frankrijk geweest waar we twee jaar geleden ook gestaan hebben. Normaal doen we daar niet zo aan, maar na het drukke jaar, vooral voor V vanwege de studie, hadden we geen zin om ons uitgebreid te verdiepen in bestemmingen en campings. We gingen dus af op onze goede ervaring van de vorige keer. Voor 18 nachten betaalden wij €645, oftewel  €35,83 per nacht. Dit hadden we al vooruit betaald en daar hadden we geen omkijken naar.

Reizen
Aangezien we met de auto gingen en een enkele reis een kleine 900 kilometer was, hebben we er een aantal tanks benzine doorheen gejaagd. In totaal hebben we 2x getankt op de heenweg en 2x op de terugweg. Nooit hele tanks. Ook tankten we nog 1x op de bestemming zodat we met een volle tank de terugreis konden beginnen.
We reden zowel heen als terug door Luxemburg, waar we zeer goedkoop konden tanken, ik geloof €1,12 per liter Euro95. In totaal kwamen we uit op €220 aan benzine.
In Frankrijk namen we ook de tolwegen. Ondanks af en toe behoorlijke drukte bij de tolpoortjes konden wij door onze tolbadge overal zo doorrijden. Totale kosten: €80.

Boodschappen
Boodschappen in Frankrijk zijn over het algemeen een stukje duurder dan in Nederland. Over het algemeen deden wij onze boodschappen bij typische Franse supermarkten, al hebben we ook één keer bij de Lidl gewinkeld. Dat was een stukje goedkoper, maar hebben we daarna niet meer gedaan. In totaal kwamen de boodschappen uit op ongeveer €400, ongeveer 100 euro meer dan ons normale maandelijkse boodschappenbudget.
Daarnaast sloeg M nog een drietal flessen whiskey in, aangezien die toch enkele euro’s per fles goedkoper waren. Kosten ca. 100. Deze kosten tel ik echter niet mee in de berekening. Dit zijn kosten die over het hele jaar verdeeld dienen te worden.

Uitjes
We hebben dit jaar een echte luiervakantie gehad. We zijn veel op de camping gebleven, waar dochter na hartelust kon spelen met vriendjes en vriendinnetjes en waar we ook heerlijk konden zwemmen. E’en dag zijn we naar een boomtoppenroute geweest, een dag naar een recreatieplas en twee keer hebben we een stadje bezocht. Naast de kilometers kostten die uitjes eigenlijk niets, behalve een lunch en wat ijsjes.

Horeca
Tijdens de vakantie hebben we wat vaker wat eten gehaald, of op het terras een hapje gegeten. Ook moch dochter regelmatig een ijsje gaan halen (en aten wij gezellig ook een ijsje mee). In totaal gaven we hier €250 aan uit.

Totaal
In totaal kwam onze vakantie hiermee uit op €1.650 uit voor 19 dagen oftewel €86,85 per dag. Daar heb je eigenlijk geen huuraccomodatie voor in het hoogseizoen, zoals Mom4Life gisteren al schreef.

Afschrijving
Om de vergelijking met een huuraccomodatie helemaal eerlijk te maken zouden we eigenlijk ook de afschrijving op de vouwwagen moeten meenemen. Daar rekenen we €500 per jaar voor. Als we die helemaal toerekenen aan deze vakantie, zou het verblijf uitkomen op €1.145. Dat is nog steeds ongeveer de helft van wat 2 weken huur voor een stacaravan zou kosten en ook nog zo’n €500 goedkoper dan een huurtent.

Budgetteren
Dit jaar hebben we eigenlijk niet gereserveerd voor de vakantie. Het verblijf hadden we vooruitbetaald uit de buffer en de rest van de kosten hebben we van de betaalrekening betaald. Daarop hadden we ruimte gecreëerd door in augustus minder af te lossen op de hypotheek en ook wat minder te sparen.
Voor volgend jaar willen we wel een deel van het bedrag reserveren voor de vakantie.

Gemiddeld waterverbruik

De laatste dagen zie ik her en der wat berichten voorbij komen over het waterverbruik. Is dit nu (te) hoog, kunnen we nog gemakkelijk besparen? Aangezien ik in de watersector werkzaam ben, leek het me een goed idee om eens wat te schrijven over het waterverbruik in Nederland. Je kunt dan zelf vergelijken hoe zuinig je al met water bent.

Waterverbruik in Nederland


Het waterverbruik van de gemiddelde Nederlander is in de laatste jaren flink gedaald. Verbruikten we vlak voor de eeuwwisseling nog 132 liter per persoon per dag, is dit intussen nog maar 119 liter per dag, een besparing van 10%. Deze gemiddelde besparing zit in de het steeds meer gebruikelijk worden van wc’s met een knop voor korter doorspoelen, waterbesparende douchekoppen en het zuiniger worden zoals wasmachines en vaatwassers.
De 119 liter per dag betekent per jaar een verbruik van ongeveer 43.500 liter per persoon per jaar, oftewel een 43,5 kuub per jaar per persoon.

Een tweepersoons huishouden zou dan dus 87 m3 per jaar verbruiken

Waaraan gebruikt de gemiddelde Nederlander al dat water dan voor?

bron: Vitens NV
Zoals hierboven te zien is, vooral aan douchen. Ruim 50 liter per persoon verbruiken we. Wil je dus besparen op je waterverbruik, dan is iets korter douchen de meest makkelijke methode. Daarbij bespaar je dan ook gelijk nog wat energie om dat water te verwarmen.
Kosten van leidingwater
In vergelijking met bijvoorbeeld energie of gas zijn de kosten voor drinkwater laag. Ongeveer de helft van de jaarlijkse kosten gaat op aan vastrecht.
Afhankelijk van waar je woont is de prijs per kuub (1000 liter) €1,00-1,30 inclusief BTW en belasting op leidingwater.als je dan uitgaat van 43,5 kuub per persoon per jaar zijn de verbruikskosten voor drinkwater €43,50- €56,55.
Steeds meer gemeenten rekenen precario aan waterbedrijven voor het in de grond hebben liggen van de leidingen. Ik weet niet hoe elk afzonderlijk waterbedrijf daarmee omgaat, maar het bedrijf waar ik werk berekent die kosten alleen door aan de klanten die in die gemeenten wonen.
Water besparen
Stel nou dat je besluit om niet meer elke dag te gaan douchen, maar om de dag. Je bespaart dan de helft op het waterverbruik van het douchen, dus zo’n 25 liter per dag per persoon. Dat is op jaarbasis 9 kuub en dus ongeveer €9 euro per persoon en 75 cent per maand. Alle beetjes helpen, maar echt zoden aan de dijk zet het niet voor besparingen.
Hieronder nog wat besparingstips. Let op: voor de besparingen per persoon moet je de waardes nog even delen door 2,2.
Bron: Oasen NV